Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zlatý roh - istanbulská zátoka

Istanbul se rozkládá v Bosporské úžině, která odděluje Evropu od Asie a také Marmarské moře od moře Černého. Západní evropská část města je pak ještě rozdělena 7 kilometrů dlouhou zátokou Zlatý roh, turecky Haliç, na staré a nové město.

Zlatý roh je často označován za jeden z nejhezčích přístavů na světě, obzvláště atraktivní je při západu slunce, kdy se sluneční paprsky odrážejí na mořské hladině. Zlatý roh vznikl zaplavením říčního údolí, které se na jihozápadě setkává s Bosporem. Průměrná hloubka dosahuje 40 metrů, šířka zátoky je 800 metrů.

Zlatý roh
Autor: erdalde

Ústí tehdejší řeky přilákalo první osadníky již v 7. století před Kristem. Konstantinopolis se následně díky němu stala bohatým a významným přístavem. Legenda praví, že během osmanských nájezdů naházeli Byzantinci do zdejších vod tolik pokladů, až se zdejší vody začaly třpytit zlatem – možná odtud pochází i název zátoky. Jiní zase tvrdí, že pojmenování pochází ze skutečnosti, že ve zdejší klidné hladině se nejprve odrážely zlaté kopule byzantských kostelů a později minarety a kopule mešit. V současné době však místo zlata ve vodách uvidíte spíše jen odpad, který do vod vypouštějí okolní továrny.

Přes záliv Zlatý roh vede od roku 1992 Galatský most, který spojuje istanbulské čtvrti Galata a Eminönü. Jeho prostřední část se pravidelně zvedá, aby bylo umožněno proplouvat i vysokým lodím. Z mostu se naskýtá krásný výhled na celé město, jeho panoráma s četnými minarety. Na obou koncích mostu narazíte na rybáře, kteří přímo z něj chytají ryby a jejich úlovky se ihned zpracovávají v místních restauracích. Nebo vám rovnou ze svých člunů nabídnou sendviče plněné makrelami. Stávající Galatský most nahradil dřívější pontonový most, který byl rekonstruován o něco dále. Současný most je zvláštní také tím, že má dvě patra – po povrchu jezdí auta a dole v „přízemí“ se vedle sebe nachází řada rybích restaurací.

Po Zlatém rohu korzuje pravidelná lodní doprava. Lodě vyjíždějí z přístaviště Eminónu a mají několik zastávek: Kasim Paca, Fener, Balat, Haskóy a Eyup.

- jap -

Předchozí článek z Turecka - Kostel Chora

Článek byl zobrazen 8 882 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Turecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Turecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko | Poznávací zájezdy