Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ayvalik - informace o letovisku

Ayvalik je poměrně známá rekreační oblast, nacházející se na pobřeží Egejského moře a je vzdálená 150 km od velkého přístavního města Izmir a 61 km severně od města Pergamon. Naleznete zde dvě dlouhé písčité pláže, na kterých si můžete vyzkoušet řadu vodních a plážových sportů. V poslední době se Ayvalik stává nesmírně oblíbeným turistickým terčem a to nejen kvůli nádherným plážím a krásné přírodě, ale také kvůli své jedinečné atmosféře. Doprava letadlem: letiště Izmir (150 km).

Ayvalik je také nejstarším tureckým letoviskem na severním pobřeží Egejského moře. Je oblíben především mezi domácími návštěvníky, ale jeho oblíbenost stoupá i u zahraničních turistů. Naproti na ostrov Alibey (turecky Cunda Adasi) se z Ayvaliku dostanete buď pravidelným trajektem, nebo po mostě spojujícím ostrov s pevninou. Vypravit se odsud můžeme na antické ruiny Pergamon u města Bergama.

Ayvalik, Turecko
Foto: Ayvalik

Ayvalik se nachází nedaleko řeckého ostrova Lesbos, na který odsud jezdívají trajekty. Ceny v obou směrech jsou však vzhledem k vzdálenosti značně přemrštěné a prezentují stále ještě silně zdrženlivé vztahy obou zemí.

Ayvalik zůstal poměrně zachovalou ukázkou osmansko-řeckého kupeckého města. Na pobřežní promenádě nabízí mnoho agentur lodní výlety kolem okolním ostrovů. Dopoledne vždy vyplouvá hned několik výletních lodí.

Za Ayvalikem pás zdejších pláží plynule přechází v 6 kilometrů vzdálené, rychle se rozvíjející letovisko Sarimsakli, poněkud sužované hektickou rychle rostoucí výstavbou nových hotelů. Pokud hledáte kemp, nějaké možnosti jsou v Çamliku, který plynule navazuje na Ayvalik. Další mnohem lepší možnosti kempování jsou na ostrově Alibey. Jestli se u Ayvaliku rozhodnete zůstat, pak právě ostrov je tím nejlepším místem, kde na chvíli zakotvit.

Kam v okolí

Nejdůležitější památkou v okolí je antické město Pergamon (61 km) a Trojský kůň v Canakkale (175 km).

Antický Pergamon založený ve 3. stol př. Kr. generálem Alexandra Velikého Lysimachem se proslavil především svou knihovnou, největší v antickém světě po knihovně alexandrijské a velkolepým Diovým oltářem, který byl přemístěn v 19. století německými archeology do stejnojmenného berlínského muzea. Přesto můžete navštívit v Pergamonu další architektonické skvosty: chrám boha Dionysa a císaře Trajána, velké divadlo a zbytky paláců Attala I. a Eumena II. Dále máte možnost navštívit proslulé antické lázně Asklepion, zasvěcené bohu Eskulapovi.

Navštívíte-li legendární Troju, dostanete se do místa dějiště trojské války popsané v Homérově eposu Illias. Významná archeologická lokalita byla objevena v roce 1870 německým archeologickým nadšencem Heinrichem Schliemanem.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Turecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Turecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko | Poznávací zájezdy