Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bazarová čtvrť v Istanbulu - vůně koření a hlasy muezzinů

Bazary k Istanbulu neodmyslitelně patří, stejně tak jako všudypřítomné mešity. V istanbulské Bazarové čtvrti si můžete užít jak čilý obchodní ruch a nakoupit na co si jen vzpomenete, tak i návštěvu poklidných muslimských svatostánků. Spojíte tak příjemné s užitečným…

Ráj suvenýrů

Bazarová čtvrť byla pojmenována po rozlehlých tradičních nákupních komplexech, které se v ní nachází. Pokud tedy také milujete veškerý ten nákupní ruch, rádi smlouváte a chtěli byste si odvézt z návštěvy Istanbulu nějaký pěkný suvenýr, rozhodně do Bazarové čtvrti zavítejte. Na nákupy je jako stvořený Velký bazar, který je doslova bludištěm plným obchůdků a krámků s nejrůznějším zbožím. Oblíbené jsou u turistů především tradiční orientální výrobky, jako je oblečení, koberce, šperky, hudební nástroje a další suvenýry. Dávejte však pozor, abyste se při procházce uličkami bazaru neztratili. Orientace je totiž poměrně složitá, protože všechny chodby jsou si podobné. Nejlepší je si trasu, kudy jste přišli, pamatovat podle obchůdků.

Velký bazar, Istanbul
Foto: Velký bazar

Voňavé nákupy

Pod Velkým bazarem směrem k nábřeží Emünemi se rozkládá ještě jeden oblíbený bazar, jehož atmosféra je opravdu jedinečná. Jde o Egyptský bazar, který je sice menší, než Velký bazar, ale možná v tom tkví jeho atraktivita. Byl původně vystavěn pro Egypťany a kupce z Východu, kteří na něm nabízeli vonné masti a koření. I dnes je zajímavý hlavně z toho důvodu, že mezi hlavní prodejní artikly patří koření. Při prohlídce Egyptského bazaru tak budete doslova omámeni vůní nejrůznějších druhů koření, z nichž mnohé jsou nám naprosto neznámé. Pokud se dáte s prodejcem u stánku do debaty, ochotně vám vysvětlí, k čemu se jednotlivé druhy koření používají a jak je co nejvhodněji kombinovat. Dalším velmi specifickým lákadlem Egyptského bazaru jsou vybrané turecké čaje. Kromě čaje si zde však můžete koupit také krásný čajový set, nebo speciální dvoupatrovou konvici, která se k přípravě tureckého čaje Rize používá. Mezi sortimentem zboží na Egyptské tržnici můžete zahlédnout také med, ořechy, květiny či semena. Nachází se zde také největší potravinový trh ve městě.

Egyptský bazar
Foto: Egyptský bazar

Mešita sta oken a další

V Bazarové čtvrti stojí také množství zajímavých mešit, které rozhodně stojí za vidění. Jednou z nich je například Tulipánová mešita, která patří mezi významné pamětihodnosti Istanbulu. Tulipánová mešita bývá často nazývána také mešitou Laleli (turecky Laleli Camii). Byla postavena za vlády Mustafy lll. v 18. století, konkrétně v letech 1760-1763 a dnes je jedinečným příkladem osmanského baroka v Turecku. Připomíná stavbu z pohádek Tisíce a jedné noci, protože jí zdobí několik kopulí a denní světlo se do interiéru dostává skrze stovku oken.

V Bazarové čtvrti narazíme také na mešitu Rüstema Paši, což byl za vlády sultána Sulejmana I. třicátýosmý a čtyřicátý velkovezír Osmanské říše. Byl také vrchním velitelem osmanských vojsk a stal se dokonce i sultánovým zetěm. Jeho bratrem byl osmanský velkoadmirál Sinan Paša. Mešita Rüstema Paši je nádhernou stavbou, která je zdobena modrými ornamenty. Představuje dovršení velkých charitativních nadačních projektů Rüstema Paši, které během svého života uskutečnil v mnoha městech osmanského impéria.

Málo známou istanbulskou mešitou je Mešita Kalendových bratří či Princova mešita, kterou na příkaz sultána Sulejmana I. postavil slavný stavitel Sinan v letech 1544 – 1548 . Zajímavá je výzdoba její modlitebny a také nádvoří zaklenuté 16 kopulemi. Svůj název získala mešita proto, že je v ní pohřben princ Mehmed, který byl Sulejmanovým synem, a také jeho bratři a sestry. Místo posledního odpočinku zde našel i velký vezír Rüstem Paša.

- jap -

Článek byl zobrazen 11 166 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Turecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Turecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko | Poznávací zájezdy