Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Galatská věž – Istanbul jako na dlani

Jednou z nejstarších a nejhezčích věží v Istanbulu je Galatská věž, která stojí nedaleko Zlatého rohu v Beyoğlu, jedné z rušných istanbulských čtvrtí. Místní právě Beyoğlu považují za pravé centrum této turecké metropole, alespoň co se týče nákupních možností a dopravního ruchu. Veškeré zdejší hemžení je možné díky Galatské věži sledovat hezky z výšky.

Galatská věž (Galata Kulesi), která bývá někdy nazývána též Kristovou věží, byla postavena v roce 1348 byzantským vládcem Anastasiem Dikorosem. Začala být však budována na místě, kde již v roce 528 nechal tehdejší císař Justinián postavit jinou věž. Ta však vydržela do 13. století, kdy byla poškozena a poté musela být nahrazena věží novou. V současnosti je Galatská věž dominantou městského obvodu Beyoğlu. Ten se rozkládá severním směrem od hlavního poloostrova Istanbulu se čtvrtí Sultanahmed, od něhož je oddělen zátokou Halič neboli Zlatý roh. V minulosti se tato čtvrť nazývala Pera a byla osídlena především Evropany a nemuslimskými menšinami. Od 19. století pak byla symbolem nevázaného života evropského stylu.

Galatská věž v Istanbulu

Obědová pauza „pod mostem“

Galatskou věž je možné zahlédnout ze starého města od Sultanahmetu. Tyčí se za zátokou, v jejímž ústí se nachází přístavy Eminönü a Bogazkov. Ze starého města je možné se do čtvrti Beyoğlu dostat po dvou mostech, které překlenují záliv Zlatý roh. V jednom z těchto mostů s příznačným názvem Galatský most je prostor pod oběma mostními pilíři vyplněn mnoha restauracemi a rychlými občerstveními, kde si můžete pochutnat na čerstvých rybách a darech moře, které přímo z mostu loví každý den místní rybáři.

Galatská věž v Istanbulu

Nejvyšší stavba města

Galatská věž tyčící se do výšky 70 metrů je nepřehlédnutelnou dominantou Beyoğlu. Dostat se k ní od přístavu můžete skrze prudké klikaté uličky, které jsou zajímavé tím, že jsou každá věnována jinému řemeslu, nebo jinému sortimentu zboží – může jít o hudební nástroje, výrobky ze dřeva, z kůže apod. Jelikož věž stojí téměř na kopci, dá vám cesta k ní docela zabrat, zvláště pokud venku panují letní teploty. Galatská věž byla v době svého vzniku, tedy v roce 1438, kdy byla Galata kolonií Janovské republiky, nejvyšší stavbou města. Vnější průměr věže je 16,45 metrů, zatímco vnitřní pouhých 8,95 metrů.

Galatská věž v Istanbulu

Nahoru po svých nebo výtahem

Uvnitř této mohutné kamenné bastily se nachází úzká spirála schodů, ale nahoru na věž se však dá vyjet i výtahem, což zvyšuje její návštěvnost. Ve výšce 51,65 metrů se nachází vyhlídkové patro, odkud se naskýtá krásný výhled na velkou část Istanbulu – jako na dlani se před vámi na jihu otevře historická část Sultanahmed, na západě modravé vody Zlatého rohu, na severu čtvrti Beyoğlu a Besiktas a také na Bospor na východě. V horních patrech Galatské věže se dnes nachází restaurace s okrouhlým vyhlídkovým balkónem a kavárna. Středověká fasáda věže se tak docela bije s jejím ultramoderním interiérem.

Galatská věž v Istanbulu

Dohled nad ohněm i nepřáteli

Galatská věž byla v minulosti významným strategickým místem, odkud se hlídaly nejen požáry, ale také lodi, které se objevily v hrdle Bosporské úžiny. Z ochozu vyhlídkového patra je možné sejít o patro níž, kde se nachází hasičská strážnice s hadicemi, vědry vody a dřevěnými nádobami plnými písku. Galatská věž byla za dobu své existence několikrát přestavěna a podařilo se jí odolat i řadě zemětřesení.

Galatská věž v Istanbulu

- jap -

Článek byl zobrazen 23 605 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Turecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Turecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko | Poznávací zájezdy