Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Side - informace o letovisku

V tureckém městě Side, které leží na pobřeží Středozemního moře, se můžeme přesvědčit o tom, jak rozlehlá byla starověká Římská říše. V tomto populárním turistickém středisku najdeme kromě úžasných pláží také řadu okouzlujících památek, které svědčí o dávném významu města. V dobách antiky bývalo Side jedním z nejdůležitějších obchodních středisek široko daleko.

Side leží na jižním pobřeží Turecka, přibližně 50 km východně od turisticky velmi oblíbeného letoviska Antalya. Samotné Side je však v současnosti také hojně vyhledáváno, dokáže totiž okouzlit jak svou přírodou, tak i četnými římskými památkami a jedinečnou atmosférou. Oblast dnešního Side byla s největší pravděpodobností osídlena Řeky v 7. století před Kristem. Ve 2. století př. n. l. zde vznikla pirátská osada, ve které kvetl obchod s otroky. Obchodu s lidmi, ale nejen s nimi, se v Side dařilo i za nadvlády Římanů. Vždyť samotný název města Side, znamená v překladu „granátové jablko“, které je v Turecku symbolem bohatství a úrody. V tomto období město zažívalo největší rozkvět. Archeologické vykopávky potvrdily, že bylo následně v 7. století našeho letopočtu vypáleno nájezdníky z Arábie. Za seldžucké nadvlády však povstalo z popela a získalo svou původní krásu.

Side, Turecko

S historií Side se dnes setkáme téměř na každém kroku. Zříceniny tohoto antického města se rozkládají na úbočí zdejšího poloostrova a jsou obklopeny nádhernými písečnými plážemi. Mnohé antické památky jsou i dnes velmi zachovalé. Za nejvýznamnější stavbu Side je považován amfiteátr, antické divadlo, které mělo celkem 49 řad sedadel, nad nimiž se nacházela ještě galerie. Bylo schopno pojmout až 15 tisíc diváků. Amfiteátr v Side tak směle konkuruje obrovskému amfiteátru v Aspendu. Prostor pro diváky zůstal zachován, ale jeviště se v minulosti zřítilo. Stalo se zdrojem stavebního materiálu pro výstavbu nových městských budov. Dodnes je však možné si ve zbylých sutinách všimnout bohaté plastické výzdoby. Z nejvyšších řad amfiteátru se naskýtá krásný výhled na okolní památky a také na širokou cestu spojující staré antické město s novým Side.

Amfiteátr v Side
Foto: Amfiteátr v Side

Jižně od antického amfiteátru je možné si prohlédnout městské hradby s nekropolí a skalními hrobkami. K vidění jsou zde i další úchvatné stavby, jako například byzantská bazilika, Athénin či Apollónův chrám. Po městě jsou také ledabyle rozesety nejrůznější zbytky sloupů a patrné jsou i pozůstatky starověkých cest. V severozápadní části města se nachází také ruiny antického přístavu. K dalším významným památkám města patří i akvadukt, kterým byla do Side v dávných dobách přiváděna ze vzdálených pramenů voda. Vodou bylo zásobováno nejen město, ale také okrasná kašna zvaná nymfeum nacházející se v blízkosti Side. Obloukovitá brána, na kterou při procházkách po Side narazíte, označovala v minulosti vchod do města ze sousedního Manavgatu. V blízkosti oblouku stojí ještě Vespasiánova kašna.

Za návštěvu stojí také Archeologické muzeum, v němž jsou uloženy nejrůznější předměty nalezené v oblasti. Jde o keramiku, mramorové sochy, sarkofágy s reliéfy, skleněné i bronzové předměty a mince. Mezi nejzajímavější exponáty muzea patří soubor zemědělského náčiní a užitkových nádob, bronzová ruka nesoucí pochodeň a také četné skulptury hlav. Muzeum se nachází v prostorách bývalých termálních lázní. Každého jistě zaujme také hlava posla bohů Herma vytesaná z mramoru a torza tří Grácií. Přestože muzeum v Side nepatří mezi největší v Turecku, jeho návštěvu by žádný milovník dějin a historie neměl vynechat. Součástí Archeologického muzea je i rozlehlá zahrada, v níž jsou k vidění části antických chrámů nalezených v okolí města.

Side, Turecko

V současnosti je Side oblíbeným prázdninovým střediskem, které se proslavilo nádhernými plážemi s velmi jemným zlatavým pískem a průzračně čistou a teplou vodou Středozemního moře, která láká ke koupání i vodním sportům, jako je windsurfing, parasailing a mnohé další. Pláže mají pozvolný vstup do moře, proto jsou vhodné i pro neplavce a malé děti. Ve městě samotném nechybí velké množství obchodů jak s potravinami, tak i se suvenýry, restaurace, kde si pochutnáte na nejrůznějších tureckých specialitách, ani noční kluby, bary či diskotéky. U mladých se velké oblibě těší zejména diskotéka pod širým nebem. Nejvíce podniků najdete na hlavní třídě v centru města a v přilehlých uličkách. V okolí Side se hojně pěstuje nejen granátové jablko, po němž bylo pojmenováno, ale také pomeranče, grapefruity, citróny a bavlna.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Turecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Turecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko | Poznávací zájezdy