Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Afrodisias - krása turecké antiky

Afrodisias patří k nejkrásnějším antickým lokalitám v Turecku. Historie osídlení tohoto místa sahá až do roku 5800 před Kristem, kdy se zde nacházela svatyně zasvěcená Velké matce, bohyni plodnosti a úrody. Později, ve 2. století před Kristem byla lokalita zasvěcena bohyni lásky Afrodité a tak získala své jméno, které nese dodnes.

Afrodisias se tehdy rozkládalo na hranicích území Kárie a Frýgie, v nadmořské výšce 550 metrů. Po dlouhá staletí bylo město jen posvátným okrskem, ale když v roce 74 před Kristem porazili Římané pontského krále Mithridata VI. Eupatóra, bylo Afrodisias za svou oddanost odměněno. Město tak jen vzkvétalo a stalo se střediskem kultury a umění. V helénistické době zde fungovala významná sochařská škola, ceněná i v dalekém Římě. Afrodisias se záhy stalo hlavním městem Kárského království a významným centrem filozofie a lékařství. Kárové pocházeli z Kréty a původně obývali i ostrovy v Egejském moři, odkud však byli vytlačeni.

Afrodisias - krása turecké antiky
Autor: Emanuele Ferrari

Architektonickým skvostem a srdcem města byl chrám bohyně Afrodité postavený v 1. století př. n. l. Stavba byla obklopena řadou jónských sloupů, které stály ve dvou řadách kolem jeho stěn. V byzantském období byl však chrám přestavěn na křesťanskou baziliku, což dokazuje dodnes stojící apsida na východní straně. Během proměny byly zdi a sloupořadí rozebrány, materiál byl použitý na rozšíření budovy. Znovu vztyčeno bylo čtrnáct chrámových sloupů.

V interiéru chrámu se nacházela cella, která byla využívána jako klenotnice. V jejím středu byla umístěna kultovní socha kárijské Afrodity vysoká téměř 2,5 metru. Afrodita je vyobrazena v krásném oděvu s reliéfní výzdobou, mytologickými výjevy, symboly života a smrti. V minulosti byla Afrodité z tohoto místa odstraněna a nalezena až v roce 1962. Nyní je umístěna ve zdejším museu.

Afrodisias bylo město proslulé jedinečnými mramorovými skulpturami. Mramor se tehdy těžil daleko odtud a musel se složitě dovážet. Tato díla vytvořená slavnou sochařskou školou Afrodisia se vyvážela až do severní Afriky a Říma. Jednou z dochovaných staveb je Tetrapylon, což je architektonický útvar tvořený čtyřmi branami pocházející z 2. století. Na východním svahu akropole se nachází dobře zachované divadlo, jehož hlediště dokázalo pojmout až 10 000 diváků. Vznik divadla se datuje do roku 27 před Kristem. V roce 200 bylo přestavěno tak, aby vyhovovalo i gladiátorským zápasům. Před divadlem se rozkládalo náměstí s velkou fontánou a nedaleko stály velké lázně.

Hadriánovy lázně byly postaveny ve 2. století, za vlády císaře Hadriána. Tvořilo je 5 velkých místností, kolonádové nádvořím a velké cvičiště. V dnešní době si v muzeu můžete prohlédnout pozůstatky mozaik s figurálními a geometrickými motivy. Hadriánovy lázně byly typickým komplexem lázní z doby římského císařství.

Nepřehlédnutelnou stavbou v Afrodisias je zdejší stadion, který patří k nejzachovalejším antickým stavbám svého druhu v Turecku. Stadion je největším v Malé Asii, je 262 metrů dlouhý a 59 metrů široký a jeho kamenná sedadla mohla pojmout až 50 000 diváků. Na stadionu se konaly atletické hry, běžecké závody, zápasy, představení tragédií i komedií a také sochařské soutěže.

- jap -

Předchozí článek z Turecka - Efesos – turecký poklad

Článek byl zobrazen 6 053 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Zájezdy do Turecka

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Turecka za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

Levné ubytování v Turecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Turecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko | Poznávací zájezdy