Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dívčí věž v Istanbulu

Na malém kamenném ostrůvku se u ústí Bosporu tyčí Dívčí věž, která patří mezi symboly Istanbulu. Byla vybudována v 18. století a dnes se v ní nachází luxusní restaurace, kde můžete ochutnat ty nejlepší turecké speciality. K Dívčí, nebo také Leandrově věži, se váže také zajímavá pověst, která má však dvě rozličné verze.

K Dívčí věži, které se také říká Leandrova věž (Kız Kulesi), se dostaneme malou lodí z přístaviště Salacak. Stojí na malém kamenném ostrůvku a působí tak velmi romantickým dojmem.

Věž údajně na ostrůvku v Bosporské úžině stávala již v dávných dobách. Váže se k ní pověst, nebo spíše antické milostné drama Leandra a jeho milenky Héró, která byla Afroditinou kněžkou. Héró ve věži každou noc rozsvěcovala lampu, aby k ní Leandros trefil a mohl připlavat. Zlá čarodějnice se však rozhodla jejich lásku překazit a tak jedné noci světlo zhasla a Leandros v mořských vlnách zabloudil a utopil se. Héró se ze stesku vrhla z věže za ním, aby mohli být již navždy spolu. Světlo, které Héró každý den zapalovala, a mělo ukazovat Leandrovi cestu, dnes koresponduje se současnou funkcí věže – slouží jakožto signální stanice či maják označující ústí Bosporu.

Dívčí věž v Istanbulu

Turecká varianta pověsti vztahující se k Dívčí věži je však zcela jiná. Král měl jedinou dceru, které bylo v dětství sudičkami předpovězeno, že až vyroste, uštkne ji had. Tato předpověď krále natolik vyděsila, že nechal svou dceru odvézt na malý kamenný ostrov, kde měla být v bezpečí. Postavil pro ni věž a na ostrov vyslal stráže, které měli dohlížet na to, aby se na něm nemohl objevit žádný had. Myslel si, že takto přelstí osud, ale mýlil se. Mladý ctitel poslal jednoho dne princezně veliký koš plný ovoce, a aniž by to sám tušil, s ovocem jí poslal i jedovatého hada. Předpověď se nakonec vyplnila a dívka svému osudu neunikla.

Dívčí věž v Istanbulu

Dívčí či Leandrova věž, která zdobí kamenný ostrůvek nyní, byla postavena v roce 1731. V byzantských dobách byl skalnatý ostrůvek využíván tak, že byl od něj směrem k evropskému břehu napínán řetěz, kterým se v případě potřeby Bospor uzavíral. To znemožňovalo obchodníkům, jež neměli zaplacené clo, dostat se do Istanbulu ani dále do Černého moře. V současnosti je však Dívčí věž především oblíbeným výletním cílem v Istanbulu. Je možné si ji prohlédnout zevnitř, v ceně vstupenky bývá zahrnut osvěžující nápoj. Z věže se naskýtá nádherný výhled na Staré město s palácem Topkapi, Bospor oddělující od sebe Evropu a Asii a také na Marmarské moře. Přes den slouží Dívčí věž jako kavárna, se setměním se promění v luxusní restauraci, kam se bez předchozí rezervace nedostanete. Restaurace mívá zajištěn pravidelný hudební program.

Oficiální stránky - www.kizkulesi.com.tr
- jap -

Článek byl zobrazen 8 015 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Turecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Turecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko | Poznávací zájezdy