Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Galatská věž – Istanbul jako na dlani

Jednou z nejstarších a nejhezčích věží v Istanbulu je Galatská věž, která stojí nedaleko Zlatého rohu v Beyoğlu, jedné z rušných istanbulských čtvrtí. Místní právě Beyoğlu považují za pravé centrum této turecké metropole, alespoň co se týče nákupních možností a dopravního ruchu. Veškeré zdejší hemžení je možné díky Galatské věži sledovat hezky z výšky.

Galatská věž (Galata Kulesi), která bývá někdy nazývána též Kristovou věží, byla postavena v roce 1348 byzantským vládcem Anastasiem Dikorosem. Začala být však budována na místě, kde již v roce 528 nechal tehdejší císař Justinián postavit jinou věž. Ta však vydržela do 13. století, kdy byla poškozena a poté musela být nahrazena věží novou. V současnosti je Galatská věž dominantou městského obvodu Beyoğlu. Ten se rozkládá severním směrem od hlavního poloostrova Istanbulu se čtvrtí Sultanahmed, od něhož je oddělen zátokou Halič neboli Zlatý roh. V minulosti se tato čtvrť nazývala Pera a byla osídlena především Evropany a nemuslimskými menšinami. Od 19. století pak byla symbolem nevázaného života evropského stylu.

Galatská věž v Istanbulu

Obědová pauza „pod mostem“

Galatskou věž je možné zahlédnout ze starého města od Sultanahmetu. Tyčí se za zátokou, v jejímž ústí se nachází přístavy Eminönü a Bogazkov. Ze starého města je možné se do čtvrti Beyoğlu dostat po dvou mostech, které překlenují záliv Zlatý roh. V jednom z těchto mostů s příznačným názvem Galatský most je prostor pod oběma mostními pilíři vyplněn mnoha restauracemi a rychlými občerstveními, kde si můžete pochutnat na čerstvých rybách a darech moře, které přímo z mostu loví každý den místní rybáři.

Galatská věž v Istanbulu

Nejvyšší stavba města

Galatská věž tyčící se do výšky 70 metrů je nepřehlédnutelnou dominantou Beyoğlu. Dostat se k ní od přístavu můžete skrze prudké klikaté uličky, které jsou zajímavé tím, že jsou každá věnována jinému řemeslu, nebo jinému sortimentu zboží – může jít o hudební nástroje, výrobky ze dřeva, z kůže apod. Jelikož věž stojí téměř na kopci, dá vám cesta k ní docela zabrat, zvláště pokud venku panují letní teploty. Galatská věž byla v době svého vzniku, tedy v roce 1438, kdy byla Galata kolonií Janovské republiky, nejvyšší stavbou města. Vnější průměr věže je 16,45 metrů, zatímco vnitřní pouhých 8,95 metrů.

Galatská věž v Istanbulu

Nahoru po svých nebo výtahem

Uvnitř této mohutné kamenné bastily se nachází úzká spirála schodů, ale nahoru na věž se však dá vyjet i výtahem, což zvyšuje její návštěvnost. Ve výšce 51,65 metrů se nachází vyhlídkové patro, odkud se naskýtá krásný výhled na velkou část Istanbulu – jako na dlani se před vámi na jihu otevře historická část Sultanahmed, na západě modravé vody Zlatého rohu, na severu čtvrti Beyoğlu a Besiktas a také na Bospor na východě. V horních patrech Galatské věže se dnes nachází restaurace s okrouhlým vyhlídkovým balkónem a kavárna. Středověká fasáda věže se tak docela bije s jejím ultramoderním interiérem.

Galatská věž v Istanbulu

Dohled nad ohněm i nepřáteli

Galatská věž byla v minulosti významným strategickým místem, odkud se hlídaly nejen požáry, ale také lodi, které se objevily v hrdle Bosporské úžiny. Z ochozu vyhlídkového patra je možné sejít o patro níž, kde se nachází hasičská strážnice s hadicemi, vědry vody a dřevěnými nádobami plnými písku. Galatská věž byla za dobu své existence několikrát přestavěna a podařilo se jí odolat i řadě zemětřesení.

Galatská věž v Istanbulu

- jap -

Článek byl zobrazen 4 953 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Zájezdy do Turecka

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Turecka za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

Levné ubytování v Turecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Turecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko | Poznávací zájezdy