Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nová mešita v Istanbulu (Yeni Cami)

Turecký Istanbul je městem mešit, najdete je téměř na každém kroku, ale těch opravdu velkých a významných je jen několik. Kromě Hagia Sofie a Modré mešity byste při návštěvě metropole neměli vynechat ani Novou mešitu – turecky Yeni Cami.

Nová mešita patří k nejpozoruhodnějším ve městě, najdete ji u jižního konce Galatského mostu. I když nese název „nová“, tak nová zase není. Pochází ze 17. století, tedy z doby, kdy se několika málo ženám podařilo dosáhnout vlivu a mohly tak uplatňovat politiku osmanských sultánů. Stavba mešity byla sice zahájena již v roce 1597 Safiyí, matkou sultána Mehmeda III. Sultán však předčasně skonal a Safiye ztratila svou důležitou pozici. Stavba mešity byla proto přerušena. Svého dokončení se dočkala až v roce 1663, kdy se projektu začala věnovat matka Mehmeda IV., Valide Turhan Sultan.

Nová mešita v Istanbulu (Yeni Cami)

I když byla mešita dostavěna až po klasickém období osmanské architektury, její dřívější základy si dokázaly uchovat své typické rysy a tak u mešity vzniklo například monumentální nádvoří. V minulosti se v mešitě ukrývaly veřejné lázně, nemocnice a dokonce i škola. Nová mešita se pyšní také krásnou vnitřní výzdobou. Obkladové dlaždičky v tyrkysové, modré a bílé barvě, doplněné květinovými vzory, byly vyrobeny v městečku Iznik v 17. století. V té době už však jejich kvalita postupně upadala.

Mnohem více než slavné iznické dlaždičky tak dnes upoutají lunety zdobené keramickým obkladem nebo výrazný korálový vlys, jež zdobí vchod vedoucí z nádvoří do modlitebny. V levém zadním rohu horní galerie najdete sultánovu tribunu, která je propojena s komnatami sultána. Takováto tribuna s odděleným balkonem umožňovala sultánovi se v bezpečí modlit a být ukrytý před případnými vrahy.

Specialitou této mešity je, že má vlastní igelitové tašky s potiskem, do kterých si návštěvníci mohou odkládat svou obuv. Stejně jako do všech ostatních mešit je i do Nové mešity povolen vstup pouze na boso. Navíc muži by měli mít dlouhé kalhoty a ženy zahaleny hlavu šátkem.

- jap -

Předchozí článek z Turecka - Hierapolis

Článek byl zobrazen 4 556 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Zájezdy do Turecka

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Turecka za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

Levné ubytování v Turecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Turecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko | Poznávací zájezdy