Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nová mešita v Istanbulu (Yeni Cami)

Turecký Istanbul je městem mešit, najdete je téměř na každém kroku, ale těch opravdu velkých a významných je jen několik. Kromě Hagia Sofie a Modré mešity byste při návštěvě metropole neměli vynechat ani Novou mešitu – turecky Yeni Cami.

Nová mešita patří k nejpozoruhodnějším ve městě, najdete ji u jižního konce Galatského mostu. I když nese název „nová“, tak nová zase není. Pochází ze 17. století, tedy z doby, kdy se několika málo ženám podařilo dosáhnout vlivu a mohly tak uplatňovat politiku osmanských sultánů. Stavba mešity byla sice zahájena již v roce 1597 Safiyí, matkou sultána Mehmeda III. Sultán však předčasně skonal a Safiye ztratila svou důležitou pozici. Stavba mešity byla proto přerušena. Svého dokončení se dočkala až v roce 1663, kdy se projektu začala věnovat matka Mehmeda IV., Valide Turhan Sultan.

Nová mešita v Istanbulu (Yeni Cami)

I když byla mešita dostavěna až po klasickém období osmanské architektury, její dřívější základy si dokázaly uchovat své typické rysy a tak u mešity vzniklo například monumentální nádvoří. V minulosti se v mešitě ukrývaly veřejné lázně, nemocnice a dokonce i škola. Nová mešita se pyšní také krásnou vnitřní výzdobou. Obkladové dlaždičky v tyrkysové, modré a bílé barvě, doplněné květinovými vzory, byly vyrobeny v městečku Iznik v 17. století. V té době už však jejich kvalita postupně upadala.

Mnohem více než slavné iznické dlaždičky tak dnes upoutají lunety zdobené keramickým obkladem nebo výrazný korálový vlys, jež zdobí vchod vedoucí z nádvoří do modlitebny. V levém zadním rohu horní galerie najdete sultánovu tribunu, která je propojena s komnatami sultána. Takováto tribuna s odděleným balkonem umožňovala sultánovi se v bezpečí modlit a být ukrytý před případnými vrahy.

Specialitou této mešity je, že má vlastní igelitové tašky s potiskem, do kterých si návštěvníci mohou odkládat svou obuv. Stejně jako do všech ostatních mešit je i do Nové mešity povolen vstup pouze na boso. Navíc muži by měli mít dlouhé kalhoty a ženy zahaleny hlavu šátkem.

- jap -

Předchozí článek z Turecka - Hierapolis

Článek byl zobrazen 4 772 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Zájezdy do Turecka

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Turecka za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

Levné ubytování v Turecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Turecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko | Poznávací zájezdy