Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Antalya - oblíbené turecké letovisko

Jedním z nejkrásnějších letovisek na středomořském pobřeží je Antalya – město plné historických památek se skvělou přímořskou polohou a mnoha dalšími přednostmi. Svého rozkvětu se dočkalo až v 80. letech 20. století a dnes patří mezi největší lákadla země. Stalo se také neoficiálním „hlavním městem“ Turecké riviéry.

V současnosti má Antalya okolo jednoho miliónu obyvatel, tento počet však s příchodem hlavní turistické sezóny mnohonásobně narůstá. Návštěvníky sem lákají především dlouhé pláže, teplé moře, nádherná okolní příroda a nedaleké hory. Rozvinutá infrastruktura umožňuje bezproblémové poznávání města i širokého okolí. Antalya je tak známá především jako centrum turistickému ruchu, má vlastní mezinárodní letiště a za poměrně krátkou dobu zde vyrostlo mnoho rozlehlých hotelů, klubů a zařízení pro turisty. 

Antalya - oblíbené turecké letovisko

Město založil v roce 150 př. n. l. pergamský král Attalos II. Filadelfos, tehdy pod názvem Attalia. Jeho nástupce těsně před svou smrtí odkázal město Římanům, kteří se zasloužili o ekonomický i kulturní rozvoj. Město však vzkvétalo i za Byzantinců a Seldžuků, nakonec jej však v roce 1390 dobyli Turci.

Centrum města, které se nazývá „Kaleici“, zdobí několik zajímavých památek. Mezi ty nejvýznamnější patří římské městské hradby a Hadriánova brána. Brána je jednou ze staveb postavených za vlády hrdého římského císaře. Když roku 130 poctil město svou návštěvou, byla pro něj v hradbách vystavěna tříoblouková čestná brána. Brána byla vsazena mezi dvě věže, které dodnes stojí, stejně jako zbytek brány u městských hradeb.

I když bylo mnoho budov ve městě proměněno na hotely, bary či restaurace, podařilo se jim dochovat si mnoho ze svého původního charakteru. Procházka městem a jeho křivolakými uličkami je tak velmi příjemným zážitkem. V centru se tyčí kruhová věž zvaná Hidirlik, jež dříve sloužila jako opevnění nebo maják. Její kořeny sahají zřejmě do dob helénského Řecka. Staré město je plné dalších zajímavých míst – najdete zde Kanelovaný minaret, neboli Yivli Minare, jenž byl postaven seldžuckými Turky ve 13. století.  Minaret je vysoký 38 metrů a stal se symbolem města. V budově se dnes nachází etnografické muzeum.

Antalya - oblíbené turecké letovisko

V Antalyi si můžete prohlédnout také původní byzantský kostel, zříceninu školy koránu či typické bazary s tradičními výrobky. Byzantince pamatuje Zkrácený minaret „Kesik“, který v minulosti býval kostelem Panaglia. Za návštěvu stojí Městské archeologické muzeum, v němž si můžete prohlédnout exponáty od doby kamenné až po současnost. Muzeum je opravdovou klenotnicí města, je jedním z mála tureckých muzeí, které lze považovat za opravdu vynikající. Kromě toho je v Antalyi několik dalších muzeí, jako třeba rozlehlé Antalya Müzesi, vystavující 5 tisíc uměleckých děl a shromažďující dalších 30 tisíc předmětů v depozitáři, nebo Kaleiçi Müzesi, zaměřené na místní historii.

Pokud si budete chtít od veškeré té historie trochu odpočinout, navštivte Minicity Antalya, kde jsou k vidění miniaturní pláže, lodičky, zmenšené verze významných budov a pamětihodností Turecka. Unikátní jsou navíc repliky hrobů od Gallipoli. V roce 1996 bylo v Antalyi vybudováno Kongresové centrum, které je kopií skleněné pyramidy v pařížském Louvru.

- jap -

Další články z Turecka
Vojenské muzeum v Istanbulu
Velký bazar – Kapali Çarşı
Bursa v barvě islámu
Zlatý roh
Kostel Chora

Článek byl zobrazen 4 806 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Turecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Turecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko | Poznávací zájezdy