Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Antalya - oblíbené turecké letovisko

Jedním z nejkrásnějších letovisek na středomořském pobřeží je Antalya – město plné historických památek se skvělou přímořskou polohou a mnoha dalšími přednostmi. Svého rozkvětu se dočkalo až v 80. letech 20. století a dnes patří mezi největší lákadla země. Stalo se také neoficiálním „hlavním městem“ Turecké riviéry.

V současnosti má Antalya okolo jednoho miliónu obyvatel, tento počet však s příchodem hlavní turistické sezóny mnohonásobně narůstá. Návštěvníky sem lákají především dlouhé pláže, teplé moře, nádherná okolní příroda a nedaleké hory. Rozvinutá infrastruktura umožňuje bezproblémové poznávání města i širokého okolí. Antalya je tak známá především jako centrum turistickému ruchu, má vlastní mezinárodní letiště a za poměrně krátkou dobu zde vyrostlo mnoho rozlehlých hotelů, klubů a zařízení pro turisty. 

Antalya - oblíbené turecké letovisko

Město založil v roce 150 př. n. l. pergamský král Attalos II. Filadelfos, tehdy pod názvem Attalia. Jeho nástupce těsně před svou smrtí odkázal město Římanům, kteří se zasloužili o ekonomický i kulturní rozvoj. Město však vzkvétalo i za Byzantinců a Seldžuků, nakonec jej však v roce 1390 dobyli Turci.

Centrum města, které se nazývá „Kaleici“, zdobí několik zajímavých památek. Mezi ty nejvýznamnější patří římské městské hradby a Hadriánova brána. Brána je jednou ze staveb postavených za vlády hrdého římského císaře. Když roku 130 poctil město svou návštěvou, byla pro něj v hradbách vystavěna tříoblouková čestná brána. Brána byla vsazena mezi dvě věže, které dodnes stojí, stejně jako zbytek brány u městských hradeb.

I když bylo mnoho budov ve městě proměněno na hotely, bary či restaurace, podařilo se jim dochovat si mnoho ze svého původního charakteru. Procházka městem a jeho křivolakými uličkami je tak velmi příjemným zážitkem. V centru se tyčí kruhová věž zvaná Hidirlik, jež dříve sloužila jako opevnění nebo maják. Její kořeny sahají zřejmě do dob helénského Řecka. Staré město je plné dalších zajímavých míst – najdete zde Kanelovaný minaret, neboli Yivli Minare, jenž byl postaven seldžuckými Turky ve 13. století.  Minaret je vysoký 38 metrů a stal se symbolem města. V budově se dnes nachází etnografické muzeum.

Antalya - oblíbené turecké letovisko

V Antalyi si můžete prohlédnout také původní byzantský kostel, zříceninu školy koránu či typické bazary s tradičními výrobky. Byzantince pamatuje Zkrácený minaret „Kesik“, který v minulosti býval kostelem Panaglia. Za návštěvu stojí Městské archeologické muzeum, v němž si můžete prohlédnout exponáty od doby kamenné až po současnost. Muzeum je opravdovou klenotnicí města, je jedním z mála tureckých muzeí, které lze považovat za opravdu vynikající. Kromě toho je v Antalyi několik dalších muzeí, jako třeba rozlehlé Antalya Müzesi, vystavující 5 tisíc uměleckých děl a shromažďující dalších 30 tisíc předmětů v depozitáři, nebo Kaleiçi Müzesi, zaměřené na místní historii.

Pokud si budete chtít od veškeré té historie trochu odpočinout, navštivte Minicity Antalya, kde jsou k vidění miniaturní pláže, lodičky, zmenšené verze významných budov a pamětihodností Turecka. Unikátní jsou navíc repliky hrobů od Gallipoli. V roce 1996 bylo v Antalyi vybudováno Kongresové centrum, které je kopií skleněné pyramidy v pařížském Louvru.

- jap -

Další články z Turecka
Vojenské muzeum v Istanbulu
Velký bazar – Kapali Çarşı
Bursa v barvě islámu
Zlatý roh
Kostel Chora

Článek byl zobrazen 4 578 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Zájezdy do Turecka

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Turecka za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

Levné ubytování v Turecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Turecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko | Poznávací zájezdy