Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bodrum - za divem světa i křižáky

Když dnes mluvíme o antických učencích, panovnících a dalších významných lidech, jen málokdy si uvědomujeme, že přes řecky znějící jména mnohdy vůbec nepocházeli z Řecka. Tak třeba slavný historik a geograf Hérodotos z Halikarnassu, přezdívaný „otec dějepisu“.

Muž, který má na kontě mnohá prvenství v oblasti přesného zeměpisného určení řady míst, pocházel dle jména z Halikarnassu. Kde to je? Toto město najdeme v dnešním Turecku, nyní pod jménem Bodrum.

Bodrum - za divem světa i křižáky

Přístav, ležící na Turecké riviéře, je významný z mnoha důvodů. Tak například, stával zde jeden z legendárních Sedmi divů světa, známý jako Mausólovo mauzoleum či Mauzoleum v Halikarnassu. Právě díky velkoleposti stavby se slovo „mauzoleum“ stalo obecným pojmem pro jakoukoliv velkou hrobku, i když původně vlastně „Mausól – eion znamenalo „věnovaný Maussólovi“. Člověk by ani neřekl, co má Bodrum společného s Leninem…

Budova, vybudovaná v letech 353 až 350 př. n. l., bohužel nevydržela do dnešních dnů a po 1700 letech se zřítila. Ještě v roce 1581 však na jejím místě leželo mnoho původních kamenů, které byly použity pro výstavbu opevnění. Dnes tady je muzeum, navíc stále probíhají archeologické vykopávky.

I když se mauzoleum nedochovalo, na turisty čekají jiné pamětihodnosti. Asi nejfotogeničtější je zdejší hrad, vybudovaný křižáky v 15. století jako Petronium či „hrad sv. Petra“. Právě v jeho mohutných zdech se nacházejí mramorové části starého mauzolea. Hrad byl významným opěrným bodem křižáků v Malé Asii a ustál několik útoků otomanských vojsk. Dobýt se jej nikdy nepodařilo, nakonec ho však rytíři stejně museli předat vojskům sultána Sulejmana I. a odplout, neboť tato podmínka byla součástí dohody o příměří po vytlačení rytířů sv. Jana z Rhodosu.

Bodrum - za divem světa i křižáky

Turci poté hrad sami využívali, jen ke kapli přidali minaret a změnili ji tím v mešitu. Vše vydrželo s drobnými poškozeními a úpravami až do současnosti, jen minaret zničili Francouzi za 1. světové války. Dnes je celý objekt zrekonstruován. Hrad je pro turisty zajímavý nejen sám o sobě, za jeho zdmi se navíc nachází muzeum podmořské archeologie s mnoha zajímavými nálezy.

Z budovy je také dobrý výhled na přístav a moře. Válečné lodě už neuvidíte, kromě rybářských a dopravních bárek je bodrumská marína hlavně mezinárodním jachtařským centrem.

A také turistickým střediskem. Z ospalé rybářské vesničky se v posledních desetiletích stal vyhledávaný resort, těžící – jako ostatně celá Turecká riviéra – z pěkné přírody, čistého a teplého moře a exotikou vonící kultury. Město se však potýká s nedostatkem pitné vody, i ve srovnání s okolními regiony je tady extrémní sucho a minimální dešťové srážky.

Bodrum - za divem světa i křižáky
Foto: kostel svatého Petra

Turisté to však zpravidla nepocítí, i když tento fakt vlastně omezuje přílišný růst města. Díky tomu ale Bodrum i dnes zůstává relativně klidným a, oproti jiným letoviskům, ne tak zalidněným místem. Pláže nejsou obzvláště rozlehlé nebo mimořádně krásné, vše má spíše provinční nádech. Jestliže ovšem nehledáte vše „nej“ a máte raději klid, může být Bodrum dobrou volbou pro rekreaci. Pro trochu vzrušení se dá zajet do nedalekého aquaparku, největšího v Turecku, za památkami třeba do poněkud vzdálenějšího starověkého Efesu.

Autor: Michal Hamšík

Předchozí články z Turecka:  
Istanbul - muzeum Topkapi Sarayi 
Dovolená v Turecku 
Kemer – tam kde planou Héfaistovy ohně 
Letovisko Lara 
Alanya, město pohody a dobrodružství 

Článek byl zobrazen 6 528 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Zájezdy do Turecka

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Turecka za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

Levné ubytování v Turecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Turecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko | Poznávací zájezdy