Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Afrodisias - krása turecké antiky

Afrodisias patří k nejkrásnějším antickým lokalitám v Turecku. Historie osídlení tohoto místa sahá až do roku 5800 před Kristem, kdy se zde nacházela svatyně zasvěcená Velké matce, bohyni plodnosti a úrody. Později, ve 2. století před Kristem byla lokalita zasvěcena bohyni lásky Afrodité a tak získala své jméno, které nese dodnes.

Afrodisias se tehdy rozkládalo na hranicích území Kárie a Frýgie, v nadmořské výšce 550 metrů. Po dlouhá staletí bylo město jen posvátným okrskem, ale když v roce 74 před Kristem porazili Římané pontského krále Mithridata VI. Eupatóra, bylo Afrodisias za svou oddanost odměněno. Město tak jen vzkvétalo a stalo se střediskem kultury a umění. V helénistické době zde fungovala významná sochařská škola, ceněná i v dalekém Římě. Afrodisias se záhy stalo hlavním městem Kárského království a významným centrem filozofie a lékařství. Kárové pocházeli z Kréty a původně obývali i ostrovy v Egejském moři, odkud však byli vytlačeni.

Afrodisias - krása turecké antiky
Autor: Emanuele Ferrari

Architektonickým skvostem a srdcem města byl chrám bohyně Afrodité postavený v 1. století př. n. l. Stavba byla obklopena řadou jónských sloupů, které stály ve dvou řadách kolem jeho stěn. V byzantském období byl však chrám přestavěn na křesťanskou baziliku, což dokazuje dodnes stojící apsida na východní straně. Během proměny byly zdi a sloupořadí rozebrány, materiál byl použitý na rozšíření budovy. Znovu vztyčeno bylo čtrnáct chrámových sloupů.

V interiéru chrámu se nacházela cella, která byla využívána jako klenotnice. V jejím středu byla umístěna kultovní socha kárijské Afrodity vysoká téměř 2,5 metru. Afrodita je vyobrazena v krásném oděvu s reliéfní výzdobou, mytologickými výjevy, symboly života a smrti. V minulosti byla Afrodité z tohoto místa odstraněna a nalezena až v roce 1962. Nyní je umístěna ve zdejším museu.

Afrodisias bylo město proslulé jedinečnými mramorovými skulpturami. Mramor se tehdy těžil daleko odtud a musel se složitě dovážet. Tato díla vytvořená slavnou sochařskou školou Afrodisia se vyvážela až do severní Afriky a Říma. Jednou z dochovaných staveb je Tetrapylon, což je architektonický útvar tvořený čtyřmi branami pocházející z 2. století. Na východním svahu akropole se nachází dobře zachované divadlo, jehož hlediště dokázalo pojmout až 10 000 diváků. Vznik divadla se datuje do roku 27 před Kristem. V roce 200 bylo přestavěno tak, aby vyhovovalo i gladiátorským zápasům. Před divadlem se rozkládalo náměstí s velkou fontánou a nedaleko stály velké lázně.

Hadriánovy lázně byly postaveny ve 2. století, za vlády císaře Hadriána. Tvořilo je 5 velkých místností, kolonádové nádvořím a velké cvičiště. V dnešní době si v muzeu můžete prohlédnout pozůstatky mozaik s figurálními a geometrickými motivy. Hadriánovy lázně byly typickým komplexem lázní z doby římského císařství.

Nepřehlédnutelnou stavbou v Afrodisias je zdejší stadion, který patří k nejzachovalejším antickým stavbám svého druhu v Turecku. Stadion je největším v Malé Asii, je 262 metrů dlouhý a 59 metrů široký a jeho kamenná sedadla mohla pojmout až 50 000 diváků. Na stadionu se konaly atletické hry, běžecké závody, zápasy, představení tragédií i komedií a také sochařské soutěže.

- jap -

Předchozí článek z Turecka - Efesos – turecký poklad

Článek byl zobrazen 7 018 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Turecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Turecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko | Poznávací zájezdy