Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Počasí v Turecku

Turecko je velká země rozkládající se na 780 580 kilometrech čtverečních a tak jej lze rozdělit celkem do sedmi klimatických částí. V každé z těchto částí panují odlišné klimatické podmínky a rozdíly mezi teplotami jsou tak v jednotlivých tureckých regionech dosti velké. Je to dáno proměnlivostí reliéfu, vzdáleností od moře i různými směry větrů.

Převážná většina tureckého území leží v oblasti Středozemí, v oblasti mírného klimatického pásu. Turisté nejčastěji navštěvují letoviska na pobřeží Středozemního a Egejského moře, kde je stálé, teplé, subtropické podnebí. Letní sezóna je v těchto místech opravdu dlouhá, turisté začínají přijíždět už v polovině dubna a poslední odjíždějí v až v listopadu. Jih a jihozápad Turecka charakterizují tedy mírné deštivé zimy bez mrazů, kdy se teploty pohybují od 8 do 12 stupňů Celsia. Na jaře pak deště ustávají a krajina se promění v zelený kvetoucí koberec. Právě toto období je pro návštěvu jižního Turecka nejvhodnější, protože teploty jsou velice příjemné. Navíc jsou také podstatně delší dny a není zde ještě tolik turistů. Pokud si tedy chcete vychutnávat romantiku místa a jeho pohodovou atmosféru bez davů turistů, vydejte se na turecký jih na jaře. 

počasí v Turecku - letovisko Amasra
Foto: letovisko Amasra

V létě i na začátku podzimu je v přímořských oblastech Středozemního a Egejského moře velmi teplo, nevyskytují se žádné srážky a teploty často šplhají až k 50 stupňům, které jsou již pro mnohé lidi nesnesitelné. Ve stínu se pak průměrné teploty pohybují mezi 28 až 35 stupni Celsia. Nedaleké pohoří Taurus s vrcholy vysokými až 3000 metrů navíc funguje jakožto ochranná bariéra, která znemožňuje špatnému počasí se k pobřeží dostat. V zimě má však pohoří zase opačnou funkci. Do vnitrozemí nepropustí žádnou vláhu jdoucí od moře a ta proto ve formě deště spadne na pobřeží. Letní měsíce jsou stejně jako u nás prázdninovými měsíci a tak se turecké rodiny s dětmi vydávají na dovolené a zaplňují pláže. V letoviscích na pobřeží Středozemního i Egejského moře je tak dosti rušno, je třeba počítat s přeplněnými plážemi, hotely i restauracemi. Jistotou tohoto období je také teplé slunečné počasí s oblohou bez mráčku. 

Letní a podzimní měsíce jsou dosti horké také na pobřeží Černého moře. Rozdíl je však v tom, že horko je zde doprovázeno častými dešti a tak není možné se ani v létě spolehnout na stálé slunečné počasí. Z toho důvodu se také k Černému moři příliš nejezdí a nevyrostla zde ani žádná vyhlášená letoviska. Oblast Černého moře je považována za nejdeštivější v celém Turecku. Během roku zde spadne více než 2000 mm srážek, prší v průběhu celého roku a nezáleží na tom, jaké je zrovna roční období. Naopak v Antalyi na středomořském pobřeží spadne průměrně 1000 mm srážek za rok a od května do října neprší prakticky vůbec.

počasí v Turecku - letovisko Oludeniz
Foto: letovisko Oludeniz

Turecké vnitrozemí je ovlivňováno kontinentálním klimatem. Pro Anatolskou plošinu ležící v nadmořské výšce okolo 900 metrů (a tedy i hlavní město Ankaru) jsou tak typická horká léta a chladné dlouhé zimy. Severní část Turecka je pokrytá horami, které zabraňují tomu, aby se do oblasti dostaly dešťové mraky od Černého moře. Východní Anatolie je, co se týče počasí, velmi drsnou oblastí, v zimě teploty mohou klesat až k mínus 40 stupňům Celsia. Typické jsou pro ni také vydatné sněhové srážky a bouře, které způsobí, že zůstanou mnohé vesnice doslova odříznuty od světa. Sníh v této oblasti leží průměrně 120 dní. Léta jsou horká, slunečná a jen s minimem srážek. Roční teplotní průměr Anatolie je však i přesto pouhých 9 stupňů Celsia. 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Turecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Turecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko | Poznávací zájezdy