Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Selcuk - informace o letovisku

Nedaleko jedné z nejvýznamnějších tureckých archeologických lokalit, starověkého města Efesu, se rozkládá město Selcuk, jehož historie sahá až daleko do 2. tisíciletí před naším letopočtem. Původně v těchto místech vyrostla osada Ayios Theologis, která byla později přejmenována na Selcuk.

V antických dobách byl Selcuk díky své blízkosti Egejského moře velmi důležitým obchodním centrem. V období Byzantské nadvlády, mezi 5. a 6. stoletím dosáhl velkého rozvoje a vystavěno v něm bylo mnoho významných staveb. Do dnešních dní se podařilo dochovat hradní pevnost sv. Jana s patnácti věžemi vystavěnou na pahorku Ayasoluk. Uvnitř najdete pozůstatky kostela sv. Jana a světcův údajný hrob s malým náhrobkem. O něco výše stojí citadela, ze které se naskýtá nádherný výhled nejen na město, ale také na místo v blízkosti Efesu, kde se v minulosti tyčil slavný Artemidin chrám, jeden ze sedmi divů světa. Chrám bohyně Artemis byl vystavěn v 5. století před Kristem, ale byl několikrát poškozen. Jeho pozůstatky byly pod nánosem bahna objeveny až v 19. století.

Dále v Selcuku můžete navštívit kostel, baziliku a několik mešit. Bazilika byla vystavěna císařem Justiniánem a až do 15. století, kdy byla zničena, byla jednou z nejkrásnějších byzantských staveb. V bazilice se nachází hrob sv. Jana Evangelisty, který zde okolo roku 100 našeho letopočtu zemřel. Město je centrem křesťanské víry v Turecku a sehrálo v minulosti důležitou roli v šíření křesťanství. Údajně zde totiž pobýval sv. Pavel, sv. Jan a nacházel se zde i domov Panny Marie. Selcuk se tak každoročně stává cílem mnoha křesťanských věřících.

V Selcuku stojí za návštěvu také Archeologické muzeum vystavující vykopávky nalezené v blízkém okolí a také ve 2 kilometry vzdáleném Efesu. Většina návštěvníků přijíždí do Selcuku právě jen kvůli jeho blízkosti Efesu, který je největší turistickou atrakcí kraje. Přitom Selcuk sám o sobě může hodně nabídnout, nejde jen o památky, ale oplývá také příjemnou pohodovou atmosférou. Nejčastěji sem míří nezávislí cestovatelé, kteří si chtějí vychutnat krásy, které město nabízí. Blízkost Efesu a jeho vysoká turistická návštěvnost zaznamenala rozvoj i pro Selcuk.

Nedaleko Selcuku se nacházejí zbytky starých tureckých lázní a také krásná mešita Isa Beye. Před mešitou si můžete prohlédnout ještě sochu Isa Beye v nadživotní velikosti. Asi 5 kilometrů od centra Selcuku se na kopci vyjímá kostel Panny Marie, který je významným poutním místem. Panna Marie na tomto kopci údajně zemřela a tak se k němu vydávají zástupy věřících. Stejnojmenný kostel pocházející asi ze 4. století stojí také v areálu Efesu.

Během 18. a 19. století docházelo v této oblasti k výrazné migraci obyvatelstva, což se odráží i na dnešní etnické různorodosti obyvatel Selcuku. Ubytování se v Selcuku dá sehnat poměrně snadno a je relativné levné. Ve městě se každoročně konají slavné velbloudí zápasy, které jsou velkým turistickým lákadlem.

 
 

Náš tip

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Zájezdy do Turecka

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Turecka za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

Levné ubytování v Turecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Turecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko | Poznávací zájezdy