Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ayvalik - informace o letovisku

Ayvalik je poměrně známá rekreační oblast, nacházející se na pobřeží Egejského moře a je vzdálená 150 km od velkého přístavního města Izmir a 61 km severně od města Pergamon. Naleznete zde dvě dlouhé písčité pláže, na kterých si můžete vyzkoušet řadu vodních a plážových sportů. V poslední době se Ayvalik stává nesmírně oblíbeným turistickým terčem a to nejen kvůli nádherným plážím a krásné přírodě, ale také kvůli své jedinečné atmosféře. Doprava letadlem: letiště Izmir (150 km).

Ayvalik je také nejstarším tureckým letoviskem na severním pobřeží Egejského moře. Je oblíben především mezi domácími návštěvníky, ale jeho oblíbenost stoupá i u zahraničních turistů. Naproti na ostrov Alibey (turecky Cunda Adasi) se z Ayvaliku dostanete buď pravidelným trajektem, nebo po mostě spojujícím ostrov s pevninou. Vypravit se odsud můžeme na antické ruiny Pergamon u města Bergama.

Ayvalik, Turecko
Foto: Ayvalik

Ayvalik se nachází nedaleko řeckého ostrova Lesbos, na který odsud jezdívají trajekty. Ceny v obou směrech jsou však vzhledem k vzdálenosti značně přemrštěné a prezentují stále ještě silně zdrženlivé vztahy obou zemí.

Ayvalik zůstal poměrně zachovalou ukázkou osmansko-řeckého kupeckého města. Na pobřežní promenádě nabízí mnoho agentur lodní výlety kolem okolním ostrovů. Dopoledne vždy vyplouvá hned několik výletních lodí.

Za Ayvalikem pás zdejších pláží plynule přechází v 6 kilometrů vzdálené, rychle se rozvíjející letovisko Sarimsakli, poněkud sužované hektickou rychle rostoucí výstavbou nových hotelů. Pokud hledáte kemp, nějaké možnosti jsou v Çamliku, který plynule navazuje na Ayvalik. Další mnohem lepší možnosti kempování jsou na ostrově Alibey. Jestli se u Ayvaliku rozhodnete zůstat, pak právě ostrov je tím nejlepším místem, kde na chvíli zakotvit.

Kam v okolí

Nejdůležitější památkou v okolí je antické město Pergamon (61 km) a Trojský kůň v Canakkale (175 km).

Antický Pergamon založený ve 3. stol př. Kr. generálem Alexandra Velikého Lysimachem se proslavil především svou knihovnou, největší v antickém světě po knihovně alexandrijské a velkolepým Diovým oltářem, který byl přemístěn v 19. století německými archeology do stejnojmenného berlínského muzea. Přesto můžete navštívit v Pergamonu další architektonické skvosty: chrám boha Dionysa a císaře Trajána, velké divadlo a zbytky paláců Attala I. a Eumena II. Dále máte možnost navštívit proslulé antické lázně Asklepion, zasvěcené bohu Eskulapovi.

Navštívíte-li legendární Troju, dostanete se do místa dějiště trojské války popsané v Homérově eposu Illias. Významná archeologická lokalita byla objevena v roce 1870 německým archeologickým nadšencem Heinrichem Schliemanem.

 
 

Náš tip

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Zájezdy do Turecka

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Turecka za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

Levné ubytování v Turecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Turecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko | Poznávací zájezdy