Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Selcuk - informace o letovisku

Nedaleko jedné z nejvýznamnějších tureckých archeologických lokalit, starověkého města Efesu, se rozkládá město Selcuk, jehož historie sahá až daleko do 2. tisíciletí před naším letopočtem. Původně v těchto místech vyrostla osada Ayios Theologis, která byla později přejmenována na Selcuk.

V antických dobách byl Selcuk díky své blízkosti Egejského moře velmi důležitým obchodním centrem. V období Byzantské nadvlády, mezi 5. a 6. stoletím dosáhl velkého rozvoje a vystavěno v něm bylo mnoho významných staveb. Do dnešních dní se podařilo dochovat hradní pevnost sv. Jana s patnácti věžemi vystavěnou na pahorku Ayasoluk. Uvnitř najdete pozůstatky kostela sv. Jana a světcův údajný hrob s malým náhrobkem. O něco výše stojí citadela, ze které se naskýtá nádherný výhled nejen na město, ale také na místo v blízkosti Efesu, kde se v minulosti tyčil slavný Artemidin chrám, jeden ze sedmi divů světa. Chrám bohyně Artemis byl vystavěn v 5. století před Kristem, ale byl několikrát poškozen. Jeho pozůstatky byly pod nánosem bahna objeveny až v 19. století.

Dále v Selcuku můžete navštívit kostel, baziliku a několik mešit. Bazilika byla vystavěna císařem Justiniánem a až do 15. století, kdy byla zničena, byla jednou z nejkrásnějších byzantských staveb. V bazilice se nachází hrob sv. Jana Evangelisty, který zde okolo roku 100 našeho letopočtu zemřel. Město je centrem křesťanské víry v Turecku a sehrálo v minulosti důležitou roli v šíření křesťanství. Údajně zde totiž pobýval sv. Pavel, sv. Jan a nacházel se zde i domov Panny Marie. Selcuk se tak každoročně stává cílem mnoha křesťanských věřících.

V Selcuku stojí za návštěvu také Archeologické muzeum vystavující vykopávky nalezené v blízkém okolí a také ve 2 kilometry vzdáleném Efesu. Většina návštěvníků přijíždí do Selcuku právě jen kvůli jeho blízkosti Efesu, který je největší turistickou atrakcí kraje. Přitom Selcuk sám o sobě může hodně nabídnout, nejde jen o památky, ale oplývá také příjemnou pohodovou atmosférou. Nejčastěji sem míří nezávislí cestovatelé, kteří si chtějí vychutnat krásy, které město nabízí. Blízkost Efesu a jeho vysoká turistická návštěvnost zaznamenala rozvoj i pro Selcuk.

Nedaleko Selcuku se nacházejí zbytky starých tureckých lázní a také krásná mešita Isa Beye. Před mešitou si můžete prohlédnout ještě sochu Isa Beye v nadživotní velikosti. Asi 5 kilometrů od centra Selcuku se na kopci vyjímá kostel Panny Marie, který je významným poutním místem. Panna Marie na tomto kopci údajně zemřela a tak se k němu vydávají zástupy věřících. Stejnojmenný kostel pocházející asi ze 4. století stojí také v areálu Efesu.

Během 18. a 19. století docházelo v této oblasti k výrazné migraci obyvatelstva, což se odráží i na dnešní etnické různorodosti obyvatel Selcuku. Ubytování se v Selcuku dá sehnat poměrně snadno a je relativné levné. Ve městě se každoročně konají slavné velbloudí zápasy, které jsou velkým turistickým lákadlem.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Turecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Turecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko | Poznávací zájezdy