Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Alanya - informace o letovisku

Významné turecké letovisko Alanya, které je omýváno vodami Středozemního moře, se nachází na východě Turecké riviéry patřící k nejnavštěvovanějším oblastem v zemi. Je ideálním místem pro dovolenou, nabízí totiž každému něco. Najdete zde překrásné dlouhé pláže, čisté moře, dostatek obchodů, restaurací i zábavních zařízení.

Alanya, Turecko
Foto: pláž v Alanyi

Na první pohled návštěvníka Alanye upoutá nedaleké mohutné pohoří Taurus, které dominuje vnitrozemí a vytváří tak městu jedinečnou přírodní kulisu. Alanya je tak vlastně sevřená mezi horami z jedné strany a Středozemním mořem ze strany druhé. Mnohé vykopávky odhalily, že tato oblast byla osídlena již v období paleolitu. Původně zde bylo vystavěno město s názvem, Coracesium, ale v průběhu staletí se jeho pojmenování několikrát změnilo. Teprve v roce 1953 dal městu první turecký prezident Kemal Atatürk jeho dnešní jméno Alanya.

Dnes se dá již těžko uvěřit, že ještě do poloviny minulého století byla Alanya neznámým městem žijícím převážně ze zemědělství a rybolovu. Stačilo několik desetiletí a stalo se z ní moderní pulzující přímořské letovisko, v němž žije okolo 100 tisíc stálých obyvatel. Patří k největším městům na pobřeží Středozemního moře a svým návštěvníkům nabízí nejen pestré možnosti rekreace a sportu, ale také kulturu, historii a společenské vyžití. Alanya je jedním z mála tureckých letovisek, kde počet místních obyvatel převyšuje počty cizinců. Proto je možné si zde i dnes vychutnávat to pravé Turecko.

Alanya. Turecko
Foto: Alanya

Pobřeží lemují hotelové komplexy, apartmány, penziony a další ubytovací zařízení různých kvalit. Jelikož je Alanya poměrně roztáhlé město, přepravují návštěvníky z jednoho konce na druhý dolmuše – místní hromadná doprava. Centrum je plné krámků, obchůdků, kaváren, barů a restaurací lákajících na místní speciality. Žádný návštěvník by neměl vynechat páteční bazar Cumartesi pazari, na němž je k dostání vše, na co si vzpomenete - od suvenýrů, přes oblečení až po jídlo a koření.

Co se týče pláží, nemá se Alanya za co stydět. Nabízí rozlehlé dvě hlavní pláže – východní 22 kilometrů dlouhou Keykubátovu pláž a západní Kleopatřinu pláž, která je sice jen 3 km dlouhá, ale patří mezi nejvyhlášenější pláže světa. Byla pojmenována po královně Kleopatře, která na ni údajně nechala až z Egypta dovézt písek. Středozemní moře je průzračně čisté a teploučké téměř po celý rok. Do moře se na některých místech vstupuje přes kamenité plotny, proto je třeba mít boty do vody.

Alanya, Turecko
Foto: Alanya

Na své si v Alanyi přijdou také zájemci o historii, podařilo se zde totiž dochovat řadu zajímavých památek. Nepřehlédnutelnou dominantou města je středověká pevnost pocházející ze 13. století, která je obehnána 6 kilometrovými hradbami. V blízkosti pevnosti stojí Červená věž postavená v roce 1226, jež je dnes symbolem města a její vyobrazení najdete snad na každé pohlednici Alanye. V současnosti slouží její prostory Etnografickému muzeu. Při prohlídce města narazíte na některou z mnoha mešit a nezapomeňte si prohlédnout také staré doky.

hradby pevnosti v Alanyi, Turecko
Foto: hradby pevnosti v Alanyi
 

Alanya, město pohody a dobrodružství

Alanya, město pohody a dobrodružství

Krásnou dovolenou si každý představuje jinak. Někdo touží po lenošení na pláži a koupání v příjemně teplém moři, jiný chce zažít něco dobrodružného, chodit na dlouhé procházky po zajímavých místech a poznávat historii. A někdo by chtěl od každého trochu. Myslíte, že to není možné? Starobylé město Alanya nás přesvědčí o opaku.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Turecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Turecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko | Poznávací zájezdy